برنامه ریزی تفریح با امیر مسعودی
برنامه ریزی برای تفریح و استراحت از دیدگاه امیر مسعودی
مرداد ۱, ۱۳۹۷
مطالعه کنکور با امیر مسعودی
۶ گام مهم امیر مسعودی برای افزایش ساعت مطالعه در سال کنکور
مرداد ۶, ۱۳۹۷

نظر امیر مسعودی درباره تاثیر معدل در کنکور ۹۸

تاثیر معدل در کنکور 98

تاثیر معدل در کنکور 98

بعد از کش و قوس های فراوان بالاخره طی هفته های  قبل، از سوی سازمان سنجش اعلام شد که تاثیر معدل در کنکور سراسری سال ۹۸ برخلاف سال های قبل به صورت قطعی خواهد بود.

و اما متن خبر منتشر شده از زبان رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور به شرح زیر بود:

در هفته گذشته کمیته سنجش و پذیرش دانشجو تشکیل جلسه داد و میزان سوابق تحصیلی دانش‌آموزان در امتحانات نهایی را ۳۰ درصد قطعی تصویب کرد. این ۳۰ درصد برای داوطلب های نظام قدیم مربوط به امتحان هایی هست که در خرداد ماه سال ۹۸ امتحان میدن و برای داوطلب های نظام قدیم مربوط به امتحانات سال سومی هست که امتحانش رو دادن . البته ناگفته نماند برای داوطلب های نظام قدیم علاوه بر این، ۵ درصد هم امتحانات نهایی پیش دانشگاهی تاثیر مثبت دارد.

تفاوت تاثیر مثبت معدل و تاثیر قطعی معدل:

تا قبل از این قانون جدید، در سال های اخیر تاثیر معدل در کنکور سراسری به صورت مثبت بود، به این صورت که اگر معدل در نتیجه داوطلب تاثیر مثبتی داشت، معدل تاثیر داده میشد و اگر که معدل در نتیجه داوطلب در کنکور اثر منفی داشت، معدل تاثیر داده نمیشد. اما در تاثیر قطعی، با توجه به نمرات شما (چه خوب و چه بد) معدل بر نتیجه کنکور شما تاثیر خواهد داشت.

ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در این رابطه گفت: دروس امتحانات نهایی دانش‌آموزان در این جلسه مشخص شد و ما درس‌هایی را که روی سوابق تحصیلی دانش‌آموزان تأثیرگذار است بر اساس بررسی های کارشناسی که در دبیرخانه انجام شده بود را پیشنهاد کردیم. عناوین دروس و تعداد دروس باید در شورای عالی آموزش پرورش تصویب شود و پس از تصویب اطلاع رسانی می شود که این مصوبه در راستای اجرای قانون سنجش و پذیرش است.

به گفته خدایی، این امتحانات نهایی برای خرداد ۹۸ برگزار می شود و برای پایه دوازدهم عناوین دروس اعلام می شود، همچنین ضرایب دروس کنکور برای دروس متناظر امتحانی همان ضرایب خواهد بود و تغییری ندارد.

انتشار این خبر اعتراضات خیلی زیادی رو در پی داشت. اکثر داوطلب های کنکور سراسری، چه داوطلب های نظام جدید و چه داوطلب های نظام قدیم نسبت به این تصمیم بسیار معترض و خشمگین بودند. مطمئنن بخش اعظمی از این اعتراضات به این علت هست که از نحوه تاثیر معدل اطلاعات درستی ندارید.

نحوه تاثیر معدل در کنکور سراسری:

در درجه اول این نکته رو بدونید که رتبه بندی داوطلبین در کنکور سراسری بر اساس تراز انجام میشه و نه درصد.

در درجه دوم باید بدونید که نمره هر درس برای همون درس در کنکور سراسری محاسبه میشه. مثلا نمره درس ریاضی برای درس ریاضی و نمره درس شیمی برای درس شیمی محاسبه میشه و معدل کل شما در امتحانات نهایی برای تاثیر قطعی در کنکور سراسری اهمیتی نداره.

تاثیر معدل در کنکور سراسری فقط و فقط بستگی به تراز و ارزشی اون نمره داره. به عنوان مثال ممکنه شما برای درس عربی در امتحانات  نهایی نمره ۱۸ کسب کنید در حالی که در کل کشور اکثرا نمرات پایین ۱۸ داشتن و فقط تعداد کمی از دانش آموزان تونستن به نمره ۱۸ برسن و در درس زبان انگلیسی نمره ۲۰ به دست بیارید و این در حالی باشه که اکثر داوطلبین در کشور به نمره ۲۰ رسیدن. در این مورد تاثیر نمره ۱۸ در درس عربی برای کنکور شما بیشتر از نمره ۲۰ برای درس زبان خواهد بود چرا که ارزش نمره ای که در درس عربی با توجه به سخت بودن این درس گرفتید، بیشتر بوده است.

از این به بعد داوطلب های آزمون سراسری، علاوه بر مطالعه کنکور باید برای آمادگی در امتحانات نهایی هم مطالعه تشریحی و دقیق داشته باشن که این موضوع ممکنه یک مقدار شرایط رو برای داوطلب سخت کنه.

ولی این نکته رو فراموش نکنید که این شرایط برای همه داوطلبین به یک شکل هست و اگر سختی ای در کار باشه برای همه است. پس توصیه ای که برای شما داریم این هست که به دور از حواشی فقط و فقط بر روی شروع هرچه زود تر و با جدیت تمام تمرکز کنید. مطمئن باشید حتی داوطلب هایی که در امتحانات نهایی فوق العاده قوی ظاهر شدن هم باید این مسیر رو طی کنن و کنکور مهم ترین رکن برای قبولی شما در رشته و دانشگاه مورد علاقتون هست.

این نکته رو هم در نظر داشته باشید که ممکنه این قانون برداشته بشه، هرچند که احتمالش خیلی پایین هست و باید منتظر بمونید تا دفترچه کنکور منتشر بشه تا از ریز جزئیات باخبر بشید.

<

نکته مهم برای عزیزانی که تمایل دارن در رشته ای غیر از رشته مدرک دیپلمشون در کنکور سراسری شرکت کنن:

به عنوان مثال فرض کنید شما تا سال سوم دبیرستان در رشته ریاضی تحصیل کردید و دیپلم خودتون رو هم در رشته ریاضی گرفتید اما در کنکور سراسری امسال قصد دارید در رشته تجربی شرکت کنید. در این صورت هم نمرات شما در امتحان نهایی سال سوم در نتیجه کنکورتون تاثیر قطعی خواهد داشت ولی هنوز درصد دقیق این تاثیر مشخص نیست و باید منتظر دفترچه کنکور سراسری بمونید تا از درصد تاثیر قطعی به طور دقیق اطلاع کسب کنید. در این صورت چون شما در امتحانات نهایی سوم درس زیست نداشتید ولی در کنکور سراسری این درس رو دارید باید بدونید که برای درس زیست شناسی فقط و فقط درصد و تراز کنکور شما اهمیت خواهد داشت.

اگر دنبال راه جبران هستید

دوستان کنکوری از ترمیم معدل غافل نشید. شما میتونید برای همه درس هاتون در طرح ترمیم معدل شرکت کنید.ه یچ محدودیتی برای شرکت در طرح ترمیم معدل وجود نداره و میتونید برای هر تعداد درس که دوست دارید مجدد امتحان بدید. اگر برای انجام این کار تمایل دارید بهتره هرچه سریعتر به اداره آموزش و پرورش منطقه‌ای که در اونجا تحصیل میکنید، مراجعه کنید تا از شرایط و زمان برگزاری این امتحانات اطلاعات دقیق کسب کنید. البته یکی از مشکلات این کار از دست دادن زمان هست!