تندخوانی امیر مسعودی
با امیر مسعودی سریع تر بخوانید
دی ۱۱, ۱۳۹۶
عوامل موفقیت کنکور امیر مسعودی
عوامل موفقیت در کنکور از دیدگاه امیر مسعودی
دی ۱۶, ۱۳۹۶

روش های تست زنی امیر مسعودی

روش تست زنی امیر مسعودی

روش تست زنی امیر مسعودی

بیشترین موضوعی که یک دانش آموز در سال چهارم (پیش دانشگاهی) با آن درگیر است،سوالات چهار گزینه ای (تستی) است.با توجه به این که در سوالات تستی پاسخ را باید از میان ۴ گزینه پیدا کند و  طبیعتا سوالات تستی از تشریحی ساده تر می باشند؛ اما به دلیل محدودیت وقت پاسخ‌دهی به هر سؤال تستی (ریاضی۹۰ ثانیه، فیزیک ۷۵، شیمی ۶۰، زیست‌شناسی ۴۲، ادبیات ۴۳، معارف ۴۱، زبان ۴۸)، باید سرعت عمل متناسب با سؤالات هر درس را داشته باشد.

تست‌ زدن در مراحل مختلف دارای شرایط گوناگونی است که در ادامه‌ی این متن به‌ طور مختصر به آن‌ها اشاره می‌کنم.

مراحل تست‌ زدن: ۱- تست آموزشی، ۲- تست ارزیابی، ۳- تست جمع‌بندی

  1. تست آموزشی:

سؤالات تستی را که یک دانش‌آموز پس از یادگیری هر فصل یا بخش به عنوان مثال و تمرین حل می‌کند تست آموزشی می‌گویند. این نوع تست‌ها معمولاً به صورت طبقه‌بندی‌شده در کتاب‌های کمک‌آموزشی وجود دارد تا دانش‌آموز بتواند با ترتیب درستی درس را فراگیرد. این نوع تست ‌زدن از مهم‌ترین فعالیت‌های آموزشی است که باید انجام دهد.

توصیه‌های مهم در مورد تست آموزشی:

نکته‌ی ۱: در حل تست‌های آموزشی نیاز به در نظر گرفتن وقت و درصد نیست. صرفاً این عملیات برای فهم مفاهیم درسی است؛ یعنی هدف، سعی در رسیدن به پاسخ درست و درگیر شدن با مفاهیم است.

نکته‌ی ۲: حل تست‌های کنکور سال‌های اخیر، یعنی سال‌های ۸۵ به بعد مهم‌ترین سؤالاتی هستند که باید در مجموعه‌ تست‌های آموزشی قرار بگیرند؛ بنابراین باید در مرحله‌ی اول یادگیری، از تست‌های کنکور سراسری سال‌های گذشته استفاده کرد و پس از اتمام آن‌ها به سراغ تست‌های تألیفی استانداردشده رفت.

نکته‌ی ۳: در مرحله‌ی اول تست‌ زدن پس از یادگیری بخشی از یک درس، نیاز است تا یک به یک تست‌های آموزشی را پاسخ ‌داده و پس از حل هر تست، جواب خود را با پاسخ‌نامه‌ی کتاب کمک‌آموزشی مقایسه کنید. این کار باعث می‌شود تا آموزش پله به پله کامل شود. بعد از این‌که تست‌های اولیه را پاسخ دادید، می‌توانید در مراحل بعدی ۱۰ تا ۱۰ تا یا ۲۰ تا ۲۰ تا تست‌ها را پاسخ ‌داده و بعد از آن تمام جواب‌های خود را با پاسخ‌نامه‌ی کتاب مطابقت دهید.

نکته‌ی ۴: در درس‌های اختصاصی (ریاضی، فیزیک، مسائل شیمی) با شروع مطالعه‌‌ی هر مبحث جدید باید مثال‌های جزوه و کتاب درسی را به‌ همراه آن حل کنید و پس از آن، تعدادی از مجموعه تست‌های همان فصل را از کتاب کمک‌آموزشی بزنید. مثلاً اگر آن فصل ۱۵۰ تست دارد، ۳۰ تای آن را در مرحله‌ی اول (تست‌های اولیه‌ پس از پاسخ به هر سؤال جواب خود را با پاسخ‌نامه تطبیق دهید) را بزنید و بقیه‌ی تست‌ها را در روزهای بعدی تقسیم کنید.

نکته‌ی ۵: در درس‌های عمومی به ‌غیر از عربی پس از مطالعه‌ی عمیق هر درس، حدود دو روز بعد از مطالعه تست بزنید. در درس عربی لازم است که بلافاصله بعد از مطالعه‌ی قواعد و ترجمه به تست آموزشی پاسخ دهید و در همه‌ی تست‌های آن هر چهار گزینه را بررسی کنید.

نکته‌ی ۶: حتماً پشت تست‌ها را علامت‌‌گذاری کنید تا دفعه‌های بعد (تکرار تست‌ها) بدانید کدام تست‌ها را باید مجدداً پاسخ دهید. می‌توانید از علامت‌هایی مانند «ص: درست، غ: غلط، ن: نزده، !: نکته‌دار و …» استفاده کنید.

نکته‌ی ۷: نکته‌هایی را که از حل تست‌ها به ‌دست می‌آورید در دفتر خلاصه‌نویسی یا نکته‌برداری بنویسید تا در زمان دوره کردن یا شب قبل از امتحان به آن‌ها مراجعه کنید.

  1. تست ارزیابی:

وقتی حداقل ۲/۳ تست‌های آموزشی (به طور مبحث به مبحث) را به‌ طور کامل پاسخ داده و بررسی کردید (ممکن است حدود ۲ تا ۳ هفته به طول انجامد) نوبت به تست ارزیابی می‌رسد. تست ارزیابی همان آزمون‌هایی است که دانش‌آموز در منزل برای خودش برگزار می‌کند تا حدود تسلطش در هر مبحث مشخص شود.

در تست ارزیابی نیاز به گرفتن وقت و درصد پاسخ‌گویی است. چنان‌چه درصد آزمون شما مناسب نبود باید مجدداً مطالب را مطالعه کرده و تست آموزشی بزنید تا اشکالات برطرف شود. اولین آزمون (آزمون پایش) باید سطح سؤالاتش در حد متوسط باشد تا تسلط اولیه‌ی شما را بیازماید.

توصیه‌های مهم در مورد تست ارزیابی:

نکته‌ی ۱: برای تهیه‌ی اولین آزمون، از تست‌های نکته‌دار، غلط‌زده و نزده‌ی خودتان که در تست‌های آموزشی علامت‌دار کرده‌اید، استفاده کنید. این تست‌ها نیاز به چندین بار پاسخ‌گویی دارند تا خلاقیت لازم را برای حل چنین سؤال‌هایی پیدا کنید.

نکته‌ی ۲: چنان‌چه درصد شما در آزمون پایش (اولین آزمون) مناسب بود، از تست‌های باقی‌مانده (۱/۳ تست‌های باقی‌مانده از تست‌های آموزشی که نزده‌اید) از خودتان آزمون بگیرید و بلافاصله بعد از برگزاری آزمون اشکالات را برطرف کنید.

نکته‌ی ۳: هنر آزمون دادن (شیوه‌، ترتیب و فن‌ آزمون دادن) را در زمان برگزاری آزمون رعایت کنید (در مقاله‌ی هنر آزمون دادن به طور مفصل توضیح داده‌ام).

نکته‌ی ۴: قبل از هر آزمون آزمایشی، برگزاری آزمون ارزیابی در منزل از اهمیت زیادی برخوردار است؛ بنابراین سعی کنید در هفته‌های قبل از آزمون‌های آزمایشی این کار را به ‌طور مداوم انجام دهید. برگزاری آزمون ارزیابی جزء برنامه‌ی هفتگی شماست؛ پس باید جای مشخصی برای آن در برنامه داشته باشید.

نکته‌ی ۵: پس از برگزاری آزمون ارزیابی، پاسخ‌های خود را به ‌طور کامل بررسی کنید و نکته‌های مهم آن را در برگه‌ی خلاصه‌نویسی یا دفتر نکته‌برداری به عنوان نکته‌ی آموزشی یادداشت کنید تا در فاصله‌های منظمی مستمراً آن‌ها را دوره کنید.

نکته‌ی ۶: نیاز است تا در برنامه‌ی هر روز حداقل ۲ آزمون ارزیابی (بین ۱۰ تا ۱۵ تست) از مبحث‌های تدریس‌شده برگزار کنید تا از تسلط خود در آن مطالب مطمئن شوید. در این مورد می‌توانید بعد از بهره‌گیری از تست‌های علامت‌دار و تست‌های باقی‌مانده از کتاب‌های کمک‌آموزشی که برای آزمون‌های استاندارد طراحی شده‌اند استفاده کنید.

  1. تست جمع‌بندی:

بعد از این‌که دانش‌آموز کنکوری تمام موضوعات تدریس‌شده را به‌خوبی یاد گرفت و با حل تست‌های آموزشی، آن‌ها را کامل کرد و برای بالا بردن سرعت ‌عمل و تسلط خود تست‌های ارزیابی را به ‌صورت آزمون‌های خانگی در همه‌ی مباحث کامل‌شده برگزار کرد، نوبت به تست‌های جمع‌بندی می‌رسد. زمان حل تست‌های جمع‌بندی معمولاً در پایان تابستان، پایان ترم اول (دی‌ماه)، ایام نوروز و خردادماه است. در این مرحله دانش‌آموز همراه با دوره‌ی مطالب خلاصه‌شده شروع به جمع‌بندی مباحث می‌کند. نکته‌های مربوط به آن عبارت‌اند از:

نکته‌ی ۱: قبل از حل تست‌های جمع‌بندی، به خلاصه‌ی خود در آن مطلب نگاهی بیندازید.

نکته‌ی ۲: ابتدا تست‌هایی را که علامت‌دار کرده‌اید (از تست‌های آموزشی و ارزیابی) به‌ همراه زمان و درصدگیری بزنید.

نکته‌ی ۳: چنان‌چه تعداد تست‌های علامت‌دار برای‌تان کافی نبود، می‌توانید از آزمون‌های کمک‌آموزشی دیگری (طبق نظر معلم یا مشاور) استفاده کنید. باید تست‌های جمع‌بندی تمام مبحث درنظرگرفته را پوشش دهد.

نکته‌ی ۴: از جمله عواملی که باعث پیشرفت هر چه بیشتر شما میشود،بررسی سوالات نزده و غلط می باشد.حتماً نکات کلیدی و مهم این تست ها را فرا بگیرید و در دفتری جداگانه یادداشت کنید.