آمادگی کنکور امیر مسعودی
آماده سازی کنکور از نظر امیر مسعودی
دی ۱۰, ۱۳۹۶
روش تست زنی امیر مسعودی
روش های تست زنی امیر مسعودی
دی ۱۲, ۱۳۹۶

با امیر مسعودی سریع تر بخوانید

تندخوانی امیر مسعودی

تندخوانی امیر مسعودی

اکثریت فکر میکنند هر چه سرعت مطالعه کمتر باشد،مطالب بهتر و با عمق بیشتری یادگرفته میشود ولی این مسئله همیشه صادق نیست.چنان چه تکنیک های مطالعه سریع را به خوبی به کار بندیم میتوانیم با وجود سریع خواندن بازدهی و بهره وری خود را افزایش دهیم. ادر این مقاله سعی داریم بخشی از این تکنیک ها را آموزش دهیم.

کاهش مکث‌ها و توقف چشم هنگام مطالعهٔ سطور:

این همون تمرکزهای لحظه‌ای روی حروف و واژه‌هاست. ما هنگام خوندن هر یک از سطرهای یک متـن چشممون رو به صورت جهشی به سمت جلو حرکت می‌دیم. حالا هر چه این مکث‌ها و جهش‌ها رو کاهش بدیم سرعت خوندنمون افزایش پیدا میکنه. تعداد این توقف‌ها معمولاً در افراد کندخوان به ۷ بار در هر سطر می‌رسه اما میشه این تعداد مکث رو به ۳ بار در هر سطر کاهش داد.

هنگام مطالعه چشم خودتون رو در طول سطور حرکت بدید و نه سر خود را.

برای کاهش مکث‌ها و توقف‌ها باید زاویهٔ دید خودتونو افزایش بدید. برای این منظور باید سعی کنید تصاویری رو که گوشهٔ چشمتون هست بدون این‌که به طور مستقیم به اون ها نگاه کنین، ببینین.

اجازه ندید حین مطالعه دیدتون دچار سرگردانی بشه.

عدم بازگشت به عقب:

اغلب افراد عادت کردن زمان مطالعه به عقب برگردن و واژه‌ها یا قسمت‌هایی از متن رو که به درستی متوجه نشدن بازخوانی کنن. این کار فقط از سرعت خوندن شما کم میکنه! شما میتونید با مطالعهٔ تکمیلی، قسمت‌هایی رو که به درستی متوجه نشدید رو درک کنید. شاید با خودتون بگید که این بازخوانی مجدد هم ‌زمان‌بره؛ اما بازگشت مکرر به عقب برای بازخوانی قسمت‌های درک‌نشده به مراتب وقت‌گیرتر از مطالعهٔ مجدد یک مطلب به روش تندخوانیه.

مطالعهٔ هدفمند:

هدف خودتون رو از مطالعهٔ هر مطلب از پیش تعیین کنید. برای خودتون مشخص کنید که می‌خواهید چه نوع اطلاعاتی روکسب کنید. این کار باعث می‌شه تا اطلاعات غیر ضروری و حاشیه‌ای رو در فرایند مطالعه حذف کنید.

حذف عوامل پرت‌کنندهٔ حواس از اطراف محیط مطالعه:

در محیط مطالعهٔ خودتون هر عاملی رو که موجب پرت شدن حواس شما می‌شه حذف کنید.

تمرکز در هنگام مطالعه:

تمرکز خودتون رو حین مطالعه حفظ کنید. در حین خواندنِ مطلبی، در آن واحد به چیز دیگه ای فکر نکنید.