کنکور سراسری با امیر مسعودی
امیر مسعودی : کنکور، پیاده روی بر روی لبه شمشیر است
مرداد ۱۳, ۱۳۹۷
انتخاب رشته طلایی امیر مسعودی
انتخاب رشته طلایی با امیر مسعودی
مرداد ۱۷, ۱۳۹۷

انتخاب رشته با امیر مسعودی آسان است

انتخاب رشته با امیر مسعودی

انتخاب رشته با امیر مسعودی

متاسفانه چندی پیش در یکی از رسانه‌های جمعی، فردی به ظاهر کارشناس این گونه سخن می‌گفت :

“برخلاف آنچه می‌گویند، انتخاب رشته کار آسانی نیست و باید از سوی یک فرد متخصص و با تجربه انجام گیرد و داوطلب به تنهایی نمی‌تواند از عهده این مهم برآید.‍”

و در واقع به نوعی تبلیغ مراکز و نرم‌افزارهای انتخاب رشته را تبلیغ می‌کرد؛ مراکزی که بیشتر به بازاریابی می‌پردازند تا دادن اطلاعاتی دقیق و ضروری به داوطلبان؛ برای مثال، می‌گویند انتخاب رشتۀ ویژه برای رتبه‌های زیر ۱۰۰۰ یا رتبه‌های بالای ۸۸ هزار در گروه‌های تجربی، ریاضی و انسانی؛ این در حالی است که اکثر قریب به اتفاق رتبه‌های زیر ۱۰۰۰ موقعیتشان روشن است؛ یعنی می‌توانند با توجه به علاقه خود رشته‌هایشان را به ترتیب اولویتی که تمایل دارند، انتخاب کنند (توجه داشته باشید که هر داوطلب می‌تواند ۱۵۰ انتخاب داشته باشد و عقب یا جلوتر زدن یک رشته تاثیری در پذیرش ندارد؛ یعنی اگر رتبه داوطلبی ۸۰۰ شده باشد و رشتۀ مهندسی پزشکی امیرکبیر را در فرم انتخاب رشته‌اش به عنوان هشتادمین انتخاب خود آورده باشد و داوطلب دیگری با رتبه ۸۰۱ رشتۀ مهندسی پزشکی را به عنوان اولین انتخاب در فرم انتخاب رشته‌اش درج کرده باشد، در صورتی که رشتۀ مهندسی پزشکی ظرفیت داشته باشد، اولویت با رتبه ۸۰۰ است).

رتبه‌های بالای ۸۸ هزار هم وضعیتشان روشن است. وقتی امسال در کشور، دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی حدود ۱۶۰هزار نفر در کل پنج گروه آزمایشی در دوره‌های روزانه و شبانه دانشجو می‌پذیرند، می‌توان متوجه شد که کسی که رتبه بالای ۸۰ هزار  بیاورد، در هیچ یک از رشته‌های روزانه و به احتمال قوی در رشته‌های شبانه هم پذیرفته نخواهد شد (و حتی شاید اجازه انتخاب رشته‌های روزانه و شبانه را نیز نداشته باشد) و باید رشته‌­های دانشگاه‌­های  پیام‌نور، غیر انتفاعی یا رشته‌های بدون آزمون را انتخاب کند. اگر هم داوطلبی تصور می‌کند که به دلیل کسب رتبه بالا (چند ده هزاری) باید حتماً به مرکز خاصی مراجعه کند تا بتواند در دانشگاه‌­ها و مراکز آموزش عالی پذیرفته شود، باید گفت که در چند سال اخیر، مسؤولان سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کرده‌­اند که همۀ داوطلبان، حتی افرادی که کنکور نداده­‌اند، امکان انتخاب رشته دارند و می‌توانند در دانشگاه پذیرفته شوند.

چه باید کرد؟

سال‌های دور، داوطلبان فقط امکان انتخاب ۱۴ رشته محل را در فرم انتخاب رشته خود داشتند و در نتیجه  داوطلبان با توجه و رتبه و وضعیت خود، با دقت بسیار انتخاب رشته می­‌کردند و مواظب بودند که حتی یک انتخاب خود را بی‌حساب به هدر ندهند؛ اما امروزه هر داوطلب در فرم انتخاب رشته، امکان انتخاب ۱۵۰ رشته محل را دارد و  در واقع حساسیت انتخاب رشته مثل گذشته نیست. امروزه فقط مهم این است که هر داوطلب با توجه به علایق، توانایی‌ها و شرایط خود(توجه به  دانشگاه، شهر و دوره‌های تحصیلی که انتخاب می‌کند)، انتخاب رشته نماید؛ چون همان طور که پیش از این گفتیم اولویت‌بندی هیچ نقشی در پذیرش ندارد و فقط بیانگر اولویت علاقه‌مندی داوطلب است؛ یعنی داوطلب با توجه به علایق خود، بترتیب کد رشته محل‌های مورد علاقه‌اش را در فرم انتخاب رشته وارد می‌کند؛ البته بعضی از رشته‌ها، همان طور که در دفترچه راهنمای شماره ۲ آزمون سراسری ذکر شده است، شرایط خاص دارد که باید هنگام انتخاب رشته‌های مورد نظر به آنها توجه کرد؛ از همین رو، فقط مطالعه دفترچه راهنمای سازمان سنجش برای انتخاب رشته کفایت می‌کند و نیازی نیست که به مراکز انتخاب رشته مراجعه کنید. ویژه‌نامه انتخاب رشته آزمون سراسری نیز که همراه با پیک‌سنجش منتشر شده است، اطلاعات مفیدی در اختیارتان قرار می‌دهد. همچنین کتاب‌های چهارگانه کنکور منتشر شده است که مطالب دفترچه را به زبانی ساده و با مثال در اختیارتان قرار می‌دهد. اگر هم مایلید که اطلاعات بیشتری درباره رشته‌های دانشگاهی کسب کنید می‌توانید کتاب «آشنایی بیشتر با رشته‌های دانشگاهی» را مطالعه نمایید یا از دانشجویان رشته مورد نظر اطلاعات کسب کنید ‌(برای رشته‌های کارشناسی از دانشجویان ترم ششم به بعد و برای رشته‌های کاردانی از دانشجویان ترم سوم به بعد سؤال کنید؛ چون می‌توانند  اطلاعات دقیق‌تری درباره رشته مورد نظرتان  در اختیار شما قرار دهند.) برای اطلاع از وضعیت دانشگاه‌های کشور، بهترین گزینه سایت‌های دانشگاه‌ها هستند، و در نهایت اگر فکر می‌کنید که حتماً باید بدانید که در چه محدوده رشته‌هایی پذیرفته خواهید شد، نرم‌افزار سازمان سنجش آموزش کشور، دقیق‌ترین اطلاعات را در اختیار شما می‌گذارد؛ زیرا با توجه به نتایج کلیۀ داوطلبان سال‌های گذشته این نرم‌افزار تهیه شده است (قریب به اتفاق مراکز انتخاب رشته، اطلاعات خود را از طریق همین نرم‌افزار کسب می‌کنند و بعد برای یک انتخاب رشته رقم‌های نجومی از داوطلبان می‌گیرند). هر چند که سازمان سنجش نیز معتقد است که نمی‌توان نتایج هیچ نرم‌افزار، حتی نرم‌افزار این سازمان را صد در صد واقعی دانست؛ چون شما، همان طور که پیش از این گفته شد، بر اساس نتایج داوطلبان  سال یا سال‌های گذشته انتخاب رشته می‌کنید و امکان دارد که داوطلبان در سال جاری هنگام انتخاب رشته به گونه‌ای متفاوت عمل کنند و یک رشته نسبت به سال قبل مطلوب‌تر شده یا کمتر مورد استقبال داوطلبان قرار گیرد. همچنین ظرفیت‌های دانشگاه‌­ها هر سال تغییر می‌کند و حتی گاهی اوقات یک رشته در سراسر دانشگاه‌های کشور حذف می‌شود یا رشته جدیدی اضافه می‌گردد.

نکته مهم

بسیاری از داوطلبان برای پر کردن فرم انتخاب رشته به کافی نت‌­ها مراجعه می­‌کنند. برخی از کافی نت‌ها به دلیل حجم زیاد مراجعه کنندگان  به داوطلبان پیشنهاد می‌دهند که فرم پیش نویس را تحویل آنها داده تا آنها انتخاب رشته را انجام دهند و دو روز بعد برای اطمینان از انجام انتخاب رشته مراجعه نمایند. متاسفانه برخی از اوقات داوطلبان هنگام مراجعۀ دوباره، فرم انتخاب رشته را بررسی نمی‌کنند و در نتیجه گاه به اشتباه در کد رشته محلی پذیرفته می‌شوند که آن را انتخاب نکرده بوده‌اند؛ از همین رو، به داوطلبان تاکید می‌شود که حتماً از  فرم انتخاب رشته خود کپی تهیه کرده و آن را بررسی کنند و در صورت بروز اشتباه، آن را تصحیح نمایند.