مشاور امیر مسعودی
بهترین مشاور کنکور از دید امیر مسعودی
مرداد ۱۰, ۱۳۹۷
انتخاب رشته با امیر مسعودی
انتخاب رشته با امیر مسعودی آسان است
مرداد ۱۵, ۱۳۹۷

امیر مسعودی : کنکور، پیاده روی بر روی لبه شمشیر است

کنکور سراسری با امیر مسعودی

کنکور سراسری با امیر مسعودی

وقتی صحبت از کنکور به میان میاد، شاهد چهره‌های پر استرس دانش آموزان و خانواده‌هاشون هستیم. اکثر خانوده‌های داوطلبین کنکور، این آزمون رو مثل یک دیوار بزرگ میبینن که اجازه نمیده فرزندانشون آینده درخشانی رو تجربه کنن و مدام به دنبال راهی هستن که این مسیر رو کمی هموار کنن.

اما به نظر شما به طور کلی شما آیا کنکور سراسری فرایند بد و مخربیه یا نحوه رو به رو شدن ما با این آزمون مشکل داره؟ همه دانش آموزان از همون روزهای ابتدای تحصیل بارها و بارها از راه‌های مختلف متوجه این حقیقت میشن که برای اینکه بعد از تحصیلات ابتدایی بتونن در دانشگاه پذیرفته بشن، باید در آزمون سراسری شرکت کنن و با رقبای خودشون در یک روز به خصوص مورد سنجش قرار بگیرن، پس توجه کنید که میشه از همون روزهای ابتدایی برای حضور هرچه درخشان تر در کنکور سراسری با برنامه ریزی مطالعه کرد.

عده ای عقیده دارن که کنکور و دانشگاه همه چیز نیست و میشه بدون حضور در دانشگاه و داشتن تحصیلات آکادمیک در آینده موفق شد. عقیده این افراد کاملا درسته و حقیقتا کم نیستن افرادی که زندگی‌های پرشکوهی دارن ولی تحصیلات آکادمیک در دانشگاه رو تجربه نکردن. ولی این فکر باید خیلی زود به ذهن شما خطور کنه، کسی که سال‌های سال در دوره‌های مختلف تحصیلی حاضر شده، نمیتونه به یکباره همه چیز رو به فراموش بسپاره و به دنبال راه جدیدی برای ساخت آینده خودش باشه.

موضوع مهم دیگه ای که باید به اون اشاره کنیم، فشار های مخرب خانواده‌های دانش آموزان هست. اکثر خانواده‌ها از روی دلسوزی و یا داشتن آگاهی کم، از زمانی که حتی فرزندشون به کلاس اول ابتدایی هم نرفته و فقط ۴، ۵ سال داره، مدام در گوشش زمزمه میکنن که تو باید آقای دکتر و خانم دکتر بشی و این در حالیه که نمیدونن این افکار و فشار ها چه استرسی رو به فرزندشون وارد میکنه…

شاید دلیلش این باشه که فکر میکنن که فقط افراد تحصیل کرده در دانشگاه و دارای مدرک، میتونن آینده شغلی تضمین شده‌ای داشته باشن. این یک عقیده اشتباه هست و همون طور که الان شاهدش هستیم کم نیستن فارغ التحصیل‌های مدرک به دستی که در شغل های کاملا غیر مرتبط با مدرک تحصیلیشون در حال فعالیت هستن.

جدای از همه این مسائل بهترین راه، پذیرش شرایط کنونی هست. کنکور هر چقدر هم که در ذهن شما خطرناک به نظر بیاد، میتونه زندگتون رو مجدد بسازه و آینده تون رو تحت شعاع قرار میده. بنابراین این حس بد و تفکر منفی نسبت به این آزمون رو یکبار برای همیشه کنار بذارید و سعی کنید از این فرصت به بهترین نحو ممکن استفاده کنید. مطمئن باشید داشتن دبیرهای آن چنانی و تحصیل در دبیرستان‌های تاپ کشوری ملاک قبولی شما در کنکور سراسری نیست. کنکور فقط با داوطلب‌های جنگجویی که تا آخرین لحظه در حال نبرد هستن، کنار میاد و فقط برای این افراد مثل یک دوست صمیمی هست.