حواس پرتی امیر مسعودی
امیر مسعودی : تمرکز خود را هنگام کنکور حفظ کنید
آذر ۱۴, ۱۳۹۶
رفع فشار امیر مسعودی
کاهش فشار روانی با روش های امیر مسعودی
آذر ۲۰, ۱۳۹۶

امیر مسعودی: به روش های صحیح مطالعه عادت کنید

عادات خوب امیر مسعودی

عادات خوب امیر مسعودی

موفقیت ما در هر کاری که می خواهیم انجام دهیم در گرو عوامل مختلفی می باشد و یکی از آنها مرتبط با حوزه رفتارشناسی است. در واقع همه ما دارای عادت های خوب و بدی هستیم که رفتار ما را تشکیل می دهند و قابلیت تکرار دارند و از آنجایی که به طور غیر ارادی و بدون تفکر آنها را اجرا می کنیم در زندگی ما استمرار می یابند و تا زمانی که مدام تکرار می شوند تاثیرات حاصل از آنها نیز در زندگی ما به چشم می خورد. بدیهی است که عادات خوب موجب تکرار رفتارهای مثبت شده و در نهایت تاثیرات خوبی را در زندگی ما به جای می گذارند، پس بهتر است که آنها را تقویت کنیم. آگاهی اولین شرط موفقیت است. بنابراین باید نسبت به عادت های خوب و بد خود آگاه باشیم. شما به عنوان یک دانش آموز که دارای یک برنامه ریزی درسی مشخص است، باید نسبت به این موارد آگاهی های لازم را به دست آورید، برای مثال در هنگام مطالعه چه عاداتی باعث می شود که شما نتیجه مورد انتظارتان را کسب نکنید و در مقابل چه عادت های تکرار شونده ی خوبی موجب می شوند تا احساس کنید که یک مطالعه ی اثر بخش داشته اید.

اولین گام شناخت کافی نسبت به این عوامل می باشد که نتایج را تحت تاثیر قرار می دهند. هر چه سریع تر این آگاهی را پیدا کنید راحت تر می توانید بر عادت های بد خود مسلط شده و آنها را با عادات خوب جایگزین نمایید، زیرا گذشت زمان موجب ریشه دار شدن رفتارهای مخرب در شخصیت انسان می شود بدون اینکه وی متوجه آن ها باشد. عادات بد ناخواسته ما را به جایی می برند که قطعا اگر در مورد آن فکر کنیم خودمان نمی‏خواهیم چنین نتایجی بگیریم. یک دانش آموز اگرعادت داشته باشد که در هنگام درس خواندن گوشی موبایلش را روشن نگه داشته و به پیام ها پاسخ بدهد، نمی تواند تمرکز لازم را داشته باشد و مطابق با روش مطالعه صحیح عمل کند. پس چک کردن مداوم گوشی همراه یک عادت بد است که در روند کاری که در حال انجام ان هستید اختلال ایجاد می کند زیرا ذهن شما را با موضوع جدید درگیر کرده و یک عامل قوی برای حواس پرتی است.

عادت های اکتسابی هم قابل تغییرند

بسیاری از واکنش ها و رفتارهای ما به گونه ای هستند که آنها را آموخته ایم و بی آنکه خود بخواهیم به آنها عادت کرده ایم. برای مثال ما عادت کرده ایم که سه بار در روز غذا بخوریم، بنابراین می توانیم با این موضوع که غذاهای سالم تری بخوریم نیز خود را تطبیق دهیم. آنچه از الگوهای فکری و عملی خانواده و یا جامعه آموخته ایم، اگر در زندگی شخصی ما مخرب واقع شود، باید برطرف گردد و تغییر کند. زمانی که شما نسبت به کاری که انجام می دهید آگاه شوید می توانید راه تغییر دادن آن را نیز بیاموزید. برای مثال دانش آموزی روزانه مطابق با یک برنامه ریزی برای کنکور مطالعه می نماید ولیعادت مهمانی های شبانه که در خانه ی انها مرسوم است موجب می گردد که نتواند تمرکز کافی برای درس خواندن داشته باشد و در واقع زیاد بودن این مهمانی ها این فرد را به طور کلی از جو مطالعه دور می کند. از آنجایی که هر چیز زمان و اندازه ای دارد، یک مشاور تحصیلی می تواند با همکاری خانواده ی این فرد، این عادت مخرب را تعدیل کند، به گونه ای که دانش آموز بتواند بر روال تنظیم شده برای درس خواندن به بهترین شکل مسلط شود. یک عادت می تواند احساسات، عملکرد و طرز فکر افراد را تحت تاثیر قرار دهد و قطعا بر شیوه ی زندگی آنها نیز تاثیر گذار است به همین علت است که بدست آوردن آگاهی می تواند کمک بزرگتری برای ایجاد تغییرات باشد.

خود را به مطالعه عادت دهید

یک عادت باعث می شود که شما به صورت اتوماتیک وار، بدون اینکه راجع به انجام یک کار فکر کنید و آنرا ارزیابی کنید، فقط و فقط عمل کنید و البته آن کار را تکرار کنید. با توجه به ماهیت تکرارشوندگی، فرض کنید که اگر دانش آموزی خود را به مطالعه روزانه دروس (به تعداد ساعات مشخص در هر روز ) عادت دهد چه تاثیرات مثبتی در وضعیت تحصیلی او به وجود می اید، همان گونه که به غذا خوردن، تلویزیون تماشا کردن، تفریح کردن و ….. عادت کرده ایم می توانیم به مطالعه نیز عادت کنیم . افرادی که برای مشاوره کنکور به موسسات فعال در این زمینه مثل مراکز مشاوره مراجعه می کنند قطعا این جمله را شنیده اند که باید مطابق با یک برنامه ریزی مشخص پیش روید. در واقع رمز موفقیت شما عادت کردن به آن برنامه ریزی کنکور می باشد. پس همانطور که می بینید عادات خوب بسیار مفید هستند.

عادت های یاری رسان را افزایش دهید

شرایط زندگی کنونی ما حاصل مجموعه عاداتی است که تا به امروز در کنار انتخاب هایمان داشته ایم. پس عمیق تر فکر کنید و به کارهایی عادت کنید که شما را به هدف نزدیک تر می کنند و با هدف شما هم سو هستند. برای قبولی در پزشکیلازم نیست که حتما فردی با ضریب هوشی بسیار بالا و استعداد های خارق العاده باشید، بلکه تنها لازم است به مجموعه رفتارها و کارهایی که شما را به این هدف نزدیک تر می کنند توجه ویژه داشته باشید.

نکته بعدی که لازم است به آن توجه نمایید این است که، عادات بد به شدت گول زننده هستند. نتایج حاصل از عادت های بد در گذر زمان مشخص می شوند در حالی که در آن لحظه احساس خوبی برای ما به وجود می آورند، برای مثال اگر یک دانش آموز از برنامه ریزی درسی خود سرپیچی کند، اثر آن در کارنامه نهایی اش دیده می شود ، اما در آن لحظه از اینکه به تماشای برنامه ی تلویزیونی نشسته است احساس خوبی دارد . این روال اگر تکرار شود هر بار آن لذت و نشاط را ایجاد می کند ولی در نهایت مخرب خواهد بود.

” زندگی مجموعه ای است از تکرار و تکرار و تکرار، پس چرا عادت های خوب را تکرار نکنیم“

” مراقب عادت های کوچک باشیم زیرا در گذر زمان می توانند تاثیرات بزرگی را ایجاد نمایند “

انگیزه درونی، مهم ترین عامل قبولی در کنکور

اگر شما هم یکی از کسانی هستید که برای قبول شدن در این امتحان مهم درس می خوانید، آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که هدف شما تا چه اندازه برایتان مهم و ارزشمند است و حاضرید به خاطر آن چه کارهایی کنید؟

به هر میزان که هدف برایتان ارزش داشته باشد انگیزه شما نیز قوی تر خواهد بود و می توانید در پیروی از برنامه ریزی برای کنکور مصمم تر و ثابت قدم تر عمل نمایید. افزایش انگیزه زمانی به وجود می اید که هدف ارزشمند باشد و تنها در این حالت است که حاضر خواهید بود موانع سخت را پشت سر بگذارید حتی اگر آن موانع عادت های بدتان باشد، قطعا سعی می کنید که آنها را به حداقل برسانید. هر چه زمان می گذرد شما به این آزمون نزدیک تر می شوید و وقت شما کمتر می شود، آیا کارهایی که در طول یک روز انجام می دهید با ارزش ها و هدف شما هم جهت است و یا زمانی را که باید برایدرس خواندن صرف نمایید، به انجام دادن کارهای دیگری می پردازید؟

آیا عوامل اتلاف وقت را می شناسید؟

فکر کردن به هدف، موجب می شود که انگیزه و استعدادهای درونی شما برانگیخته شوند بنابراین اگر واقعا به قبولی در کنکور می اندیشید، پیشنهاد می کنیم که تمام عادت های روزانه خود را یادداشت نمایید تا بتوانید از عوامل اتلاف وقت بپرهیزید چون در تضاد با هدفتان خواهد بود. شما خواهید توانست که همه چیز را تحت کنترل خود درآورید و از آنها در راستای رسیدن به خواسته ی خود استفاده نمایید. موفقیت شما ناشی از عملکرد خودتان خواهد بود نه بهانه ها، شرایط زندگی، شانس و حرف های دیگران !

پس بر هدف خود تمرکز کنید، آیا واقعا می خواهید به دانشگاه بروید و ادامه تحصیل دهید؟

آیا این خواسته ی خودتان است و یا خانواده به شما اصرار می کنند؟ آیا چون دوستانتان این کار را انجام می دهند، شما هم درس می خوانید؟ در ابتدا باید بفهمید هدف و خواسته ی قلبی شما چیست، تشخیص این موضوع مهم، فقط و فقط بر عهده ی خودتان است. همان طور که کنترل عادت ها و رفتارهایتان به گونه ای که با هدف شما هم سو باشد، نیز باید توسط خودتان انجام شود.

افراد موفق اهداف مشخص دارند

قبولی در کنکور هدف شما است و به صورت کاملا قاطعانه از این موضوع آگاه هستید. آیا فقط فکر کردن به این هدف شما را به خواسته نهایی تان می رساند؟ از خود بپرسید من باید به هدف برسم یا هدف به من برسد؟

اگر این شما هستید که باید به هدف برسید، پس باید تلاش کنید. تلاش یعنی اینکه با افزایش دانش و معلومات خود و کسب مهارت در تست زنی بتوانید خود را به میزانی از اطلاعات برسانید که برای قبولی در کنکور کافی باشد. پس نتیجه می گیریم که عادات خود را باید با این هدف متناسب سازید و اول از همه خودتان باید تغییر کنید تا در مسیر تحقق این هدف قرار بگیرید. قبول شدن در کنکور پزشکی یا قبولی در رشته دندانپزشکی سخت به نظر می رسد اما نشدنی نخواهد بود، شما باید با تلاش مستمر و به کارگیری بهترین روش های مطالعه چنان بر مباحث درسی مسلط شوید که بتوانید این آزمون را با موفقیت پشت سر بگذارید. تلاش برای آنچه که باید باشید، زمینه ساز موفقیت شماست.

تحقق هدف شما در گرو انتخاب صحیح، عادت و رفتارهای مناسب و سپری شدن زمان کافی می باشد.

رفتارشناسی کنید

حال شما در مرحله ای قرار دارید که هدف خود را می دانید، انگیزه لازم برای رسیدن به آن را دارید، می دانید که برخی از عادات ناپسند می تواند مانع عملکرد صحیح شما شود و قصد دارید به بهترین شکل مدیریت زمان خود را انجام دهید.پس اکنون زمان ان فرا رسیده است که به سوالات زیر پاسخ دهید:

  • چه رفتارهایی در تضاد با هدف شما هستند؟
  • چه رفتارهایی در راستای هدف شما هستند؟
  • چه رفتارهایی به عادت های بد تبدیل شده اند و بهتر است حذف گردند؟
  • چه رفتارهایی را می توان به عادات خوب تبدیل کرد و ادامه داد؟

کارها و رفتارهایی که به صورت روزانه انجام می دهید، با گذشت زمان بخشی از عادات شما خواهند شد و تمام جنبه های زندگیتان را تحت تاثیر قرار خواهند داد. بنابراین اگر برای کنکور درس می خوانید باید مطابق با برنامه ریزی پیش روید و برای هر ساعت از شبانه روز برنامه ریزی مشخص داشته باشید و در آن ساعت کارهای جانبی را کنار بگذارید، در حین مطالعه کارهایی مثل تماشای تلویزیون، چت کردن، چک کردن شبکه های اجتماعی، تماس های غیر ضروری با دوستان و اطرافیان، بازی های کامپیوتری، گوش دادن به اخبار و ….. موجب کاهش تمرکز شما نسبت به درس خواندن خواهد شد و اگر این رفتار را ادامه دهید، تبدیل به عادت می شود .

برای ترک عادات بد و رفتارهایی که در زمان نامناسب انجام می دهید، ابتدا باید آگاهی خودتان را نسبت به آنها افزایش دهید ، پس یک کاغذ بردارید و هر چه به ذهنتان میرسد را یادداشت نمایید. در مقابل هر یک، راه هایی را که می تواند موجب از بین بردن آن عادت بد شود بنویسید، عوامل تشدید کننده را حدس بزنید تا بتوانید عادات خوب کوچک را به آرامی جایگزین عادات بد کنید.

تکنیک هایی برای افزایش انگیزش تحصیلی

یکی از بهترین کارهایی که می توانید انجام دهید این است که دیگران را از هدف خود مطلع سازید، از این طریق تا حد زیادی می توانید رفتار اطرافیان خود را نیز کنترل کنید. برای مثال زمانی که خانواده ی شما می دانند که در حال درس خواندن برای کنکور هستید، محیط خانه را آرام تر خواهند کرد، از مهمانی های غیر ضروری اجتناب کرده و بیشتر به فکر شما خواهند بود.

معاشرت با دوستانی که مثل شما در حال درس خواندن هستند باعث می شود که حس رقابت در شما فعال بماند و این یک راه مناسب برای افزایش انگیزه شما خواهد بود. ارتباط با دوستانی که با آنها در هدف اشتراک دارید می تواند بسیار سازنده و تشویق کننده باشد.

اگر توانستید یک هفته را دقیقا مطابق با برنامه ریزی درسی که توسط مشاور کنکور به شما داده شده است، عمل نمایید در آخر هفته به خود جایزه دهید، این پاداش های کوچک در ازای عملکرد صحیح شما می تواند موجب افزایش انگیزه ی شما شود. جایزه خود را خودتان انتخاب کنید مثلا معاشرت با دوستان، رفتن به طبیعت و یا استخر و هر کاری که احساس بهتری را در شما به وجود می آورد.